Obec Bánová sa spomína už okolo roku 1208 ako "praedum bani", v roku 1393 ako Banfoula a v roku 1539 ako Bánowa. Obec patrila k panstvu Lietava, ktoré, tu malo veľké rybníky. Ako erb používali raka s klepetami nad vodou.
Bánovský chotár bol v niektorých lokalitách osídlený už koncom 8. storočia. V priestore Dúbravy - Kalinové bol odhalený slovanský mohylník (34 hrobov) z konca 8. a začiatku 9. storočia.
Obec mala v roku 1784 483 obyvateľov, roku 1900 773 obyvateľov a roku 1980 2001 obyvateľov.
Tak ako v mnohých mestách a obciach na Slovensku je veľa vzácnych historických pamiatok, tak je tomu i v Bánovej. Na Námestí Jána Bosca je klasický kaštieľ z druhej polovice 19. storočia. Na tomto námestí je aj kamenný kríž, ktorý dali postaviť niekdajší bánovskí rodáci roku 1896 žijúci v Amerike. Dňa 21.5.1939 previedol jeho excelencia vdp. nitrianský sídelný biskup Dr. Karol Kmeťko vysviacku bánovského kostola. Pri vchode do kostola je umiestnený trojičný stĺp z roku 1821, na ktorom je súsošie Najsvätejšej trojce. Pod ním je socha sv. Floriána, ochrancu obce pred požiarom. V minulosti súsošie skrášľovalo Námestie Jána Bosca. Na Námestí Jána Bosca stála pred 50 rokmi vzácna historická pamiatka, obecná zvonica, ktorú nevedno prečo zbúrali. Pred 8 rokmi demontovali oltár z bánovského kostola. Boli to umelecké klenoty z roku 1938. Medzi historické pamiatky môžeme zaradiť aj drevený kríž pri vchode do kostola. Je to pamiatka na sv. misie z roku 1944. Na jednom dome na Ulici oslobodenia je pamätihodná výzdoba. Je na ňom veľká vzácna rytina sv. Floriána. Na vrchu Hlbokého, tesne vedľa hory Stoška, rastie viac ako 200 ročný jaseň. Jeho mohutná koruna, viditeľná už zďaleka, vyniká v teréne.
Slovenský národ musel už oddávna brániť svoju slobodu. Už 10 dní po vzniku 1. Slovenskej republiky 24. marca 1939 napadli Maďari východné Slovensko, kde bojoval i bánovský rodák letec František Hanovec.
Ani v SNP nestali Bánovčania stranou. Do SNP odišlo z Bánovej viac ako 100 mužov a 1 žena. Odboj proti fašistom sa v Bánovej zorganizoval už 25. augusta 1944. Ešte v ten deň sa zúčastnili v bojoch o žilinské letisko. Vo vzduchu pôsobil už spomínaný letec Fratišek Hanovec. Mnohí naši rodáci sa vytúženej slobody nedožili. Na našej škole je umiestnená pamätná tabuľa s ich menami. Sláva a česť ich pamiatke.
Na bánovskom cintoríne sú pochovaní 6 nemeckí vojaci. Počas SNP na úteku k partizánom ich nemci chytili a postrieľali.
|